poniedziałek, 10 lipca 2017

Szwoleżerowie / Austrian ChevaulegersPora na kolejną formację konną Österreiche Hauptarmee. Są to szwoleżerowie. Z francuska chevau-leger oznacza: lekkokonny. Austriaccy szwoleżerowie pełnili funkcję jazdy lekkiej. Nie cieszyli się taką estymą jak huzarzy, byli rekrutowani spoza Królestwa Węgier. Umundurowani byli w białe lub w niektórych pułkach zielone kurtki, białe spodnie lub szare rajtuzy i charakterystyczne austriackie kaski. Zielone kurtki miały stać się docelowym mundurem, ale realia rządzące dostawami dla wojska sprawiły inaczej. Uzbrojenie stanowiły pałasze i nieliczne karabinki. Szwoleżerowie od dragonów różnili się zapewne tylko wielkością koni, spełnianymi zadaniami oraz kolorem guzików (ewentualnie zieloną kurtką). Szwoleżerowie mieli guziki złote, dragoni srebrne. 
Przedstawiam osiem szwadronów 5 pułku szwoleżerów Grafa von Klenaua. Jednostka została stworzona na bazie zestawu HaT Set 8031 Austrian Chevauxleger. Nie są to modele nadzwyczajnej urody, wręcz przeciwnie. Zamieniłem zatem głowy na te z Esci Set 226 Prussian and Austrian Infantry (są nawet gdzieniegdzie zachowane harcapy!), wymieniłem klingi pałaszy na zszywkowe, dodałem sztandar i instrument trębacza. Z końmi niewiele dało się zrobić - pozy są fatalne.
Nadmienię jeszcze, że podobny oddział wykonał Berdysz i ukazał na swoim blogu. Polecam.

  
    

8 komentarzy:

 1. Kolejny bardzo fajnie wyglądający oddział. Po konwersjach wygląda o wiele lepiej. Zróżnicowałbym jeszcze odrobinkę położenie głów. Głownie pałaszy wyglądają jak prosto z Solingen :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. E, nie. Jak się przyjrzysz dobrze, to zobaczysz na klingach łeb wilka passawskiego! ;)
  Głowy poodwracam nieco bardziej przy następnych figurkach - dragonach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co do koni to wcale nie są złe, choć grubej kości. Ma to tę zaletę, że nie trzęsą się jak galaretka na podstawkach. Można zresztą nieco podciąć im nogi nożykiem tak żeby były cieńsze. Ja tak zrobiłem konikom moich starych ułanów.

   Usuń
  2. Grube koniki anonsuję w następnym wpisie bloga. Bez cięcia po pęcinach.

   Usuń
 3. Kurcze chyba wyciągnąłeś z tych figurek ile się dało. Faktycznie oryginały nie są zbyt urodziwe ale sprawiłeś, że wyglądają na prawdę nieźle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Złe zdjęcia przy złym oświetleniu podstawą sukcesu! ;)
   Dorobienie chorążego ożywia zestaw. Polecam, choć to niełatwe.

   Usuń
 4. Robert jak zawsze w formie;-)

  OdpowiedzUsuń