Trudno jest przesądzić, czy jazda gwardii brytyjskiej Household Brigade zaliczała się do kawalerii liniowej czy też już do ciężkiej. To samo można powiedzieć o karabinierach belgijsko-holenderskich.
Pomijając te rozważania należy zauważyć, że obydwie wcześniej wymienione formacje bojowo zostały użyte jedynie w kampanii Stu Dni. Udział w zmaganiach na półwyspie iberyjskim w ramach kawalerii liniowej wzięły jedynie pułki ciężkich dragonów i ciężkich dragonów gwardii (ale nie King's Dragoon Guards). Około roku 1812 zostały przekształcone nomenklaturalnie w pułki dragonów, a w zakresie ich wyposażenia zamieniono bikorny na kaski z końskimi grzywami. Trzy pułki ciężkich dragonów Królewskiego Legionu Niemieckiego przekształcono w lekkich dragonów.
Pod Waterloo wystąpiła doborowa brygada gwardii zwana Household Brigade. Składała się z dwuszwadronowego pułku 1st Life Guards
dwóch szwadronów pułku 2nd Life Guards
dwuszwadronowego Royal Regiment of Horse Guards zwanych Royal Horse Guards, albo po prostu, wiadomo dlaczego: Blues
i trójszwadronowego pułku 1st Guard Dragoons zwanych King's Dragoon Guards
Na polach Mont Saint Jean piękna kartę zapisała też Zjednoczona Brygada (Union Brigade). Składała się z 3 pułków dragonów o numerach: 1 (angielski), 2 (szkocki) i 6 (irlandzki). 1 i 6 pułk miały podobne wyposażenie do przedstawionych wcześniej King's Dragoon Guards, różnica tkwiła w barwach wyróżniających. Natomiast trzyszwadronowy 2 pułk dragonów (2nd Royal North British Regiment of Dragoons) zwany powszechnie Scots Greys nosił wysokie bermyce. Dodatkowo żołnierze tego pułku dosiadali koni maści siwej.
Ostatnią formacją do omówienia są karabinierzy. Widzimy tu trzy szwadrony 1 pułku karabinierów holenderskich.
Użyte figurki:
Life Guards & Blues -