sobota, 6 maja 2017

Artyleria austriacka / austrian artillery



Kontynuując projekt Wagram należy zająć się jednym z trzech zasadniczych rodzajów broni okresu napoleońskiego: artylerią. Przedstawiam zatem baterie Armii Głównej Cesarstwa Austrii. W roku 1809 omawiany rodzaj wojsk znajdował się świeżo po gruntownej reformie przeprowadzonej przez arcyksięcia Karola. Wycofano się z koncepcji artylerii batalionowej i pułkowej. Jedynie w oddziałach graniczarów pozostawiono 2 lekkie, 3-funtowe działa na każdy batalion. Był to krok w stronę tworzenia "wielkich baterii" podobnych do francuskich. Całość artylerii podzielono na baterie:
- brygadowe - przydzielane bezpośrednio do każdej z brygad piechoty, składające się z 8 dział 6-funtowych,
- pozycyjne - 6-funtowe, składające się z 6 armat 6-funtowych i 2 haubic 7-funtowych, na etacie dywizji piechoty, przydzielane doraźnie,
- pozycyjne - 12-funtowe, składające się z 6 armat 12-funtowych i 2 haubic 7-funtowych, stanowiące rezerwę korpuśną,
- kawalerii - w składzie 4 armat 6-funtowych (sporadycznie 3-funtowych) i 2 haubic 7-funtowych, o budowie opartej na łożu kanapowym (wurst), będące faktycznie artylerią konną, przydzielane do związków kawalerii i jednostek zwiadu.
Wojska austriackie malowały łoża armat w kolorze ciemnożółtym (ochra), okucia na czarno, lufy miały barwę naturalnego brązu.



Oto działo 6-funtowe produkcji HaT http://www.plasticsoldierreview.com/Review.aspx?id=145. Nie jest ono zbyt poprawne, wymiarowo z dostępnych w skali 20mm masowych produkcji plastikowych lepsze wydaje się działo pruskie HaT 6-funtowe http://www.plasticsoldierreview.com/Review.aspx?id=128. Prawdopodobnie zaprezentuję tę wersję w przyszłości, a tymczasem należy się zadowolić wersją mniej "koszerną".


Poniżej haubica 7-funtowa. Mundur kanoniera austriackiego stanowił frak, bądź widoczny w przypadku obsługi made by HaT krótki płaszcz w kolorze brązowym z kołnierzem i mankietami oraz w przypadku fraka połami barwy czerwonej. Spodnie były koloru białego, buty czarne, z cholewami, ledewerki podtrzymujące tasak i narzędzia artyleryjskie - białe.


Łoża dział typu wurst baterii kawalerii były wydłużone i zawierały kanapę, na której przewożono kanonierów. Pod kanapą, na łożu znajdowały się ładunki kul i prochu. Było to rozwiązanie niespotykane - obsługa artylerii konnych innych państw poruszała się konno. Austriacki sposób posiadał walory oszczędnościowe: obsługa baterii liczyła 102 osoby - średnio półtora mniej niż u innych państw, koni potrzeba było 110 - średnio dwukrotnie mniej. Tu zestaw HAT http://www.plasticsoldierreview.com/Review.aspx?id=1739 , lufa z zestawu artylerii pieszej.


Nakrycie głowy przechodziło ewolucje w toku wojen napoleońskich, poprzez kapelusz korsykański w czasie Marengo, kask pod Austerlitz, aż po kapelusz stosowany obowiązujący w dobie Wagram. Kita okazyjnie dołączana do kapelusza miała barwę cesarską: czarno-żółtą. Tu elementy zestawu Franznapa http://www.franznap.jigsy.com/SHOP#!/FA ... y=10028341.


Artyleria austriacka uznawana była ówcześnie za jedną z lepszych. Marszałek Massena wyraził się nawet, że "lepszą trudno byłoby sobie wyobrazić". Prawdziwą potęgę okazała po jakże nielicznym w przypadku armii austriackiej zgrupowaniu jej w ramach "wielkiej baterii" pod Essling.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz