środa, 14 czerwca 2017

Grenadierzy austriaccy / austrian grenadiersNazwa grenadierzy pochodzi od słowa granat (grenade). We wczesnych latach XVIII w. nazywano grenadierami oddziały śmiałków rzucających ręczne granaty na polu bitwy. I mimo, że w końcu wieku XVIII granatów już nie rzucano, nazwa do określenia formacji pozostała. Formacja ewoluowała do stworzenia ze śmiałków siły przełamującej, nierzadko w wyniku walki wręcz. Wszystkie państwa przyjmowały do grenadierów  rekrutów rosłych, o znacznej sile fizycznej. Oddziały grenadierskie umieszczano na czele kolumn atakowych, dla dania reszcie wojska dobrego przykładu. W celu zwiększenia efektu moralnego - i tak już sporych rozmiarów sylwetek grenadierów - ubierano ich w bermyce: wysokie, solidne czapy szyte z niedźwiedziego futra.
Grenadierzy byli używani w ramach pułków - jako kompanie grenadierskie. Tworzone też były osobne bataliony grenadierskie.Często grenadierów zabierano macierzystym pułkom i formowano z nich większe związki: dywizje grenadierów. W Austrii w 1809 roku powstał nawet grenadierski korpus rezerwowy. Składało się nań 17 batalionów grenadierów podzielonych na dwie dywizje. Każdy z batalionów miał w składzie kompanie grenadierskie z 2, a najczęściej 3 pułków. Grenadierzy oczywiście zachowywali barwy wyróżniające z macierzystego pułku, zatem praktycznie powstawała mozaika kolorystyczna w ramach batalionu.

Przedstawiam pięć batalionów z brygady gen. Steyrera, dywizji FML Johanna Prohaski. Bataliony zwano od jej aktualnego dowódcy. Po kolei:

 


 - od majora Wilhelma Hahna z 2 pułku piechoty; złożony z grenadierów z pułków piechoty: Duka nr 39, Hiller nr 2 i Sztaray nr 33. Jak można zauważyć - batalion tworzą sami grenadierzy "węgierscy".
- dowódcą tego batalionu jest widoczny major Baron Joseph Hromada von Helenburg z pułku piechoty Lindenau nr 29. Skład stanowią grenadierzy pułków Kaiser nr 1, Lindenau nr 29 i Württemberg nr 38.
- nazwa od majora Carla Legranda z pułku Czartoryski nr 9, batalion utworzony został z żołnierzy pułków Wenzel Colloredo nr 56, Czartoryski nr 9, Reuss Greitz nr 55.
- oberstleutnant  Ludwig Demontant z pułku Schröder nr 7 - pułki  Rohan nr 21, Schröder nr 7, Stuart nr 1.
- major Carl von Berger z 28 pułku piechoty) - pułki  Joseph Colloredo nr 57, Frolich nr 28, Zach nr 15.
Grenadierzy austriaccy wykazali wspaniałą postawę w wojnie roku 1809. Poprzez swoje zdecydowane działania, prezentowanie wysokiego morale i niezłomnej odwagi zyskali sobie uznanie i szacunek przeciwników.

3 komentarze:

 1. Jak zwykle zazdroszczę Ci szybkości w stosunku do jakości i dbałości o wierność historyczną figurek. Niebawem będę jednak kontratakował ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę się doczekać przyjęcia Twej szarży. ;)

   Usuń
 2. Widzę, że jednak postawiłeś na swoim i każda figurka jest w innej barwie wyróżniającej. Brawo za wytrwałość w dążeniu do celu. Czytającym proponuję zwrócić uwagę na pewien detal: oryginalne figurki nie posiadają ładownic, pomimo, że mają ledewerki. Straszny sam je wszystkie dorabiał! Szacun

  OdpowiedzUsuń