środa, 14 czerwca 2017

Grenadierzy austriaccy / austrian grenadiersNazwa grenadierzy pochodzi od słowa granat (grenade). We wczesnych latach XVIII w. nazywano grenadierami oddziały śmiałków rzucających ręczne granaty na polu bitwy. I mimo, że w końcu wieku XVIII granatów już nie rzucano, nazwa do określenia formacji pozostała. Formacja ewoluowała do stworzenia ze śmiałków siły przełamującej, nierzadko w wyniku walki wręcz. Wszystkie państwa przyjmowały do grenadierów  rekrutów rosłych, o znacznej sile fizycznej. Oddziały grenadierskie umieszczano na czele kolumn atakowych, dla dania reszcie wojska dobrego przykładu. W celu zwiększenia efektu moralnego - i tak już sporych rozmiarów sylwetek grenadierów - ubierano ich w bermyce: wysokie, solidne czapy szyte z niedźwiedziego futra.
Grenadierzy byli używani w ramach pułków - jako kompanie grenadierskie. Tworzone też były osobne bataliony grenadierskie.Często grenadierów zabierano macierzystym pułkom i formowano z nich większe związki: dywizje grenadierów. W Austrii w 1809 roku powstał nawet grenadierski korpus rezerwowy. Składało się nań 17 batalionów grenadierów podzielonych na dwie dywizje. Każdy z batalionów miał w składzie kompanie grenadierskie z 2, a najczęściej 3 pułków. Grenadierzy oczywiście zachowywali barwy wyróżniające z macierzystego pułku, zatem praktycznie powstawała mozaika kolorystyczna w ramach batalionu.

Przedstawiam pięć batalionów z brygady gen. Steyrera, dywizji FML Johanna Prohaski. Bataliony zwano od jej aktualnego dowódcy. Po kolei:

 


 - od majora Wilhelma Hahna z 2 pułku piechoty; złożony z grenadierów z pułków piechoty: Duka nr 39, Hiller nr 2 i Sztaray nr 33. Jak można zauważyć - batalion tworzą sami grenadierzy "węgierscy".
- dowódcą tego batalionu jest widoczny major Baron Joseph Hromada von Helenburg z pułku piechoty Lindenau nr 29. Skład stanowią grenadierzy pułków Kaiser nr 1, Lindenau nr 29 i Württemberg nr 38.
- nazwa od majora Carla Legranda z pułku Czartoryski nr 9, batalion utworzony został z żołnierzy pułków Wenzel Colloredo nr 56, Czartoryski nr 9, Reuss Greitz nr 55.
- oberstleutnant  Ludwig Demontant z pułku Schröder nr 7 - pułki  Rohan nr 21, Schröder nr 7, Stuart nr 1.
- major Carl von Berger z 28 pułku piechoty) - pułki  Joseph Colloredo nr 57, Frolich nr 28, Zach nr 15.
Grenadierzy austriaccy wykazali wspaniałą postawę w wojnie roku 1809. Poprzez swoje zdecydowane działania, prezentowanie wysokiego morale i niezłomnej odwagi zyskali sobie uznanie i szacunek przeciwników.

5 komentarzy:

 1. Jak zwykle zazdroszczę Ci szybkości w stosunku do jakości i dbałości o wierność historyczną figurek. Niebawem będę jednak kontratakował ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę się doczekać przyjęcia Twej szarży. ;)

   Usuń
 2. Widzę, że jednak postawiłeś na swoim i każda figurka jest w innej barwie wyróżniającej. Brawo za wytrwałość w dążeniu do celu. Czytającym proponuję zwrócić uwagę na pewien detal: oryginalne figurki nie posiadają ładownic, pomimo, że mają ledewerki. Straszny sam je wszystkie dorabiał! Szacun

  OdpowiedzUsuń
 3. Superb looking grenadiers, great painting and basing!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you Phil, I'm very pleased to see you here!

   Usuń